Geochemistry Fellows

About the Geochemistry Fellows

In 1996, the Geochemical Society and the European Association of Geochemistry established the honorary title of Geochemistry Fellow, to be bestowed upon outstanding scientists who have, over some years, made a major contribution to the field of geochemistry. Recipients of the Urey, Goldschmidt, Treibs, Patterson and Science Innovation Awards become Fellows automatically.

Scientific excellence is a core value of both the Geochemical Society and European Association of Geochemistry, and it is our privilege, by rewarding it, to take a leading role in its definition. In awarding Geochemistry Fellows, our societies believe it is important to recognize the broad spectrum of scientific achievements that advance geochemistry. Excellence should not be limited to major discoveries and ideas that change paradigms, and not solely evaluated on the basis of the number of papers published in high-impact journals; the nominee’s h-index and previously obtained distinctions; nor the amount of funding acquired. Instead, we recognize that scientific eminence, achievement and impact also includes contributions that create a dynamic environment essential for scientific progress. Examples of these include: improvements to infrastructure and techniques; capacity building, especially in developing countries or emerging disciplines; curation of sample collections and databases; exceptional editorial contributions; communication of the intrinsic excitement of our field to the general public; work with policy makers to ensure that their decisions are grounded in rigorous science; training the next generation of geochemists; and advancing ethics, inclusiveness, and social justice in science. By recognizing the full diversity of the geochemical community and its many varied contributions we hope to provide a wide range of examples that young scientists can strive to emulate.

The Geochemical Society and European Association of Geochemistry are pleased to announce the 2019 Geochemistry Fellows:

Fellow Nicolas Dauphas_100
Nicolas Dauphas
, University of Chicago (USA), for his contributions to our understanding of the diversity of nucleosynthetically distinct components present in the early solar system, their role in the assembly of the Earth, and the time scales and mechanisms of planetary scale differentiation, and for his leadership in developing the technologies and methods that underly the application of isotope geo- and cosmochemistry.
Fellow Derenne_100
Sylvie Derenne
, CNRS and Sorbonne Université (France), GS Treibs Award medallist, for her research on the selective preservation of algal cell walls to form kerogen and the hypothesis that carbonaceous chondrite organic matter derives from solar gases and dust.
Fellow_Darby Dyar
Melinda Darby Dyar
, Mount Holyoke College (USA), For her exceptional contributions to research in mineralogy, igneous and metamorphic petrology, her success in developing pioneering analysis techniques, and the extraordinary impact her work has had on both the terrestrial and planetary mineralogy, as well as for being an extraordinary mentor to young scientists in many terrestrial and planetary disciplines.
Fellow Jean Jouzel_100
Jean Jouzel
, Laboratoire des Sciences du Climat et l’Environnement (France), for his pioneering role in using water isotopologues for reconstructing past climate changes from polar ice cores with associated atmospheric modeling using both dynamically simple and General Circulation Models, a research which has been key to understanding of the complex relationship between Earth’ climate and natural forcings including that by greenhouse gases measured in ice cores.
Fellow Lee_100
Cin-Ty A. Lee
, Rice University (USA), for his diverse, creative and prolific work, his provocative ideas that have inspired debate and action, and his fundamental contributions to the understanding of our planet’s continents.
Fellow Shuguang Li_100
Shuguang Li
, China University of Geosciences (China), for establishing a P-T path for the exhumation from very high-pressures of a continental block buried during continent-continent collision, as well as for succeeding for the first time to attach a time scale showing that this exhumation process was very rapid.
Fellow Jack Middelburg_100
Jack Middelburg
, University of Utrecht (Netherlands), for his innovative, seminal contributions to understanding elemental cycling at the Earth’s surface, including the decomposition kinetics and preservation of sedimentary organic carbon, benthic food web dynamics and carbon flow, and global models of diagenetic processes, nutrient regeneration, and ecosystem functioning.
Fellow Eric Oelkers_100
Eric Oelkers
, GET Laboratory, CNRS (France) and University College London (UK), EAG Urey Award medallist, for his major contributions in the predictive description of mineral dissolution/precipitation rates in natural systems which have served as the basis for predicting the behavior of radioactive waste and carbon storage in the subsurface, as well as chemical weathering at the Earth’s surface, and for contributions to geochemistry reaching far beyond his scientific production.
Fellow Daniela Rubatto_100
Daniela Rubatto
, University of Bern (Switzerland), for revolutionising the use and application of accessory minerals particularly in metamorphic rocks through coordinated microscale analysis for chronology, trace element geochemistry, and stable isotope compositions, which are then calibrated experimentally to provide insight to physicochemical conditions during formation.
Fellow_Sano_100
Yuji Sano
, University of Tokyo (Japan), for research accomplishments filled with creativity, exploring aspects of cosmochemistry and geochemistry that were off the beaten path, in fields ranging from the evolution of the atmosphere and deep cycling of carbon and nitrogen to dating dinosaur teeth or recording Milankovitch cycles in giant clams. This should be taken as the demonstration that creativity has no boundaries in science.
Fellow Sherwood Lollar_100
Barbara Sherwood Lollar
, University of Toronto (Canada), GS Patterson Award medallist, for pioneering environmental geochemistry methods based on compound specific isotope analysis to detect and monitor the biodegradation of organic pollutants in water. These methods have reshaped the assessment of contaminated sites world-wide and have provided a molecular-level technique to improve the sustainability of water resources.
Fellow_Shotyk_100
William Shotyk
, University of Alberta (Canada), for his virtuous integration of advanced and novel analytical techniques with unique field methods in unusual areas leading to outstanding contributions in our understanding of the cycling of trace metals (and metalloids) between the hydrosphere, pedosphere and atmosphere; an endeavor that requires considerable imagination.
Fellow Mordelai Stein_100
Mordechai Stein
, Geological Survey of Israel and Hebrew University of Jerusalem (Israel), for being an idea generator on overdrive, with a great enthusiasm for geology and a great scientific intuition, for being an inspiration to early career scientists, and for making important scientific contributions to many fields ranging from Middle East paleoclimate to mantle geochemistry.

The Geochemistry Fellows will receive their honors at the 2019 Goldschmidt Conference in Barcelona, Spain.

Fellows by year

Year Name
2019 Nicolas Dauphas, Sylvie DerenneT, Melinda Darby Dyar, Jean Jouzel, Cin-Ty A. Lee, Shuguang Li, Jack Middelburg, Eric OelkersU, Daniela Rubatto, Yuji Sano, Barbara Sherwood LollarP, William Shotyk, Mordechai Stein
2018 Jess AdkinsSI, Michael ArthurG, Miryam Bar-Matthews, Robert J. Bodnar, Daniel Frost, Jérôme Gaillardet, Sigurður Reynir GíslasonP, George R. Helz, Janet G. Hering, Catherine Jeandel, Craig Manning, William S. Reeburgh, Niels Revsbech, Zachary Sharp, Susan Trumbore, Fu-Yuan Wu
2017 Thomas Bianchi, Catherine Chauvel, James Davis, Scott E. Fendorf, Steven L. Goldstein, Kai-Uwe HinrichsP, Kimitaka Kawamura, Kurt O. Konhauser, Peter H. Santschi, Bo ThamdrupSI, Jon Woodhead, Yong-Fei Zheng
2016 Yemane Asmerom, Bernard Bourdon, Jon BlundySI, Elizabeth Canuel, Sun-Lin Chung, Carol Frost, Patrick HatcherT, Jochen Hoefs, Cong-Qiang Liu, Isabel Patricia Montañez, Jay Quade, Friedhelm von Blanckenburg, Edward Young
2015 Ariel Anbar, Hai Cheng, Timothy Elliott, Monica M. Grady, Erik Hauri, Karen JohannessonP, Gert de Lange, Timothy W. Lyons, Kathryn L. Nagy, Eiji Ohtani, Philippe Van CappellenSI, Holly Stein
2014 Yuri Amelin, Robert AndersonP, Richard Arculus, Kenneth BrulandP, R. Lawrence EdwardsP, William F. FitzgeraldP, Shan Gao, Robert Hazen, Kei HiroseSI, Marc Hirschmann, Rebecca Lange, Stephen R. LarterT, George W. Luther IIIP, Bernard Marty, Hiroko Nagahara, Martin Palmer, Adina Paytan, Christopher ReddyP, Stefan SchoutenP, Daniel SigmanSI, Jeffrey P. SeveringhausP, William SundaP
2013 Victoria Bennett, Jérôme Chappellaz, John Eiler, Kenneth A. Farley, Yingwei Fei, Guillaume Fiquet, Kliti Grice, Peter Kelemen, Richard Pancost, Frank Richter, Hisayoshi Yurimoto
2012 Susan L. Brantley, James Farquhar, Andrew JW Gleadow, Timothy L. Grove, Bjørn Jamtveit, Hans Keppler, Lee R. Kump, Mark D. Kurz, Kevin D. McKeegan, Andrew Putnis
2011 Samuel Bowring, Zhenhao Duan, Steven Emerson, Katherine Freeman, J. M. MoldowanT, Terry Plank, David Rubie, Susan Stipp, Dimitri Sverjensky, John Valley, Dominique Weis
2010 Janne Blichert-Toft, Joel Blum, Danielle Cherniak, Patricia Dove, William McDonough, Scott McLennan, Robert Raiswell, Rick Ryerson, William Seyfried, Steven Shirey, John VolkmanT
2009 Georges Calas, Sumit Chakraborty, C. Page Chamberlain, Rod Ewing, Klaus Mezger, Sam Savin, Everett Shock, Jonathan Stebbins, Richard Walker
2008 William L. Griffin, James F. Kasting, Malcolm McCulloch, Bjorn O. Mysen, Pascal RichetU, Roberta L. Rudnick, Donald L. Sparks, Karen L. Von Damm
2007 Jill Banfield, Don Canfield, Marc Chaussison, Jitendra Nath Goswami, T. Mark Harrison, Frank C. Hawthorne, Michael F. Hochella, Jr., Boaz Luz, Catherine McCammon, Judith A. McKenzie, Walter MichaelisT, Hugh O’Neill, Robert Pepin, Mark Thiemens, David Vaughan, Arthur White
2006 William Casey, Bor-ming Jahn, Brian Popp, Jacques Schott, Bernd SimoneitT, Susan SolomonG
2005 Nicholas T. Arndt, Stein B. Jacobsen, Alexandra NavrotskyU, Jaap S. Sinninghe DamsteT, Stuart G. Wakeham, Lynn M. Walter
2004 Cindy Lee, Stephen A. Macko, Bhamidipati L.K. Somayajulu
2003 Robert Aller, Richard Carlson, Marilyn Fogel, Seth Krishnaswami, John W. Morse, Herbert Palme, David Rickard, Roger E. SummonsT
2002 David Des Marais, Archie DouglasT, Michael Drake, Irving Friedman, Christopher Martens, Phil Meyers, Garrison Sposito, and John Wasson
2001 Alex Halliday, Chris Hawkesworth, Bill Jenkins, Bo Joergensen, John W. SmithT, Igor Tolstikhin, Rolland Wollast
2000 Harry Elderfield, Gunter Faure, Fred A. Frey, Gilbert Hanson, Frank J. Millero, Francois Morel, Minoru Ozima, Douglas Rumble II, Terry M. Seward, G. Alan Zindler
1999 Hubert L. Barnes, James L. BischoffG, Gordon E. Brown, C. Wayne Burnham, William S. Fyfe, Nobumichi Shimizu
1998 Thomas J. Ahrens, Francis Albarède, Michael L. Bender, Edward A. Boyle, Eric M. Galimov, John I. Hedges, Miriam Kastner, Yehoshua Kolodny, Charles H. Langmuir, Antonio C. Lasaga, James R. O’Neil, George Parks, Jan Veizer, David Walker, E. Bruce Watson, Bernard J. Wood, Ernst Zinner
1997 Philip Abelson, Jan Bottinga, Ian Carmichael, Donald DePaolo, BrunoJ. Giletti, Tom Krogh, Ikuo Kushiro, Devendra LalG, Gunter W. Lugmair, Fred McKenzie, Alexandra Navrotsky, Michael O’Hara, Keith O’Nions, Denis M. Shaw, Edward M. Stolper, James C.G. Walker, George Wetherill, Derek York
1996 William Compston, Willi Dansgaard, John Edmond, John M. Hayes, Albrecht W. HofmannG, Marc Javoy, Ho-Kwang Mao, Stephen Moorbath, John Reynolds, Jean-Guy Schilling, Nicholas Shackleton, Werner Stumm, Mitsunobu Tatsumoto, George Tilton, Grenville Turner, Heinrich Wänke, William White
<1996 Pierre AlbrechtT, Claude AllegreG, Edward AndersG, Robert A. BernerG, Wallace S. BroeckerGU, Robert N. ClaytonGU, Harmon CraigG, Geoffrey EglintonT, Samuel EpsteinGU, Hans P. EugsterG, Robert M. GarrelsG, Paul W. GastG, Samuel S. GoldichG, Stanley R. HartG, Harold C. HelgesonG, T.C. HoeringT, Heinrich D. HollandG, John M. HuntT, Isaac R. KaplanT, Konrad B. KrauskopfG, Keith A. KvenvoldenT, Jan W. de LeeuwT, James R. MaxwellT, Alfred O.C. NierG, Hans OeschgerU, Clair C. PattersonG, Ted PhilippiT, Ted RingwoodG, Wolfgang K. SeifertT, Hans E. SuessG, Hugh P. Taylor Jr.U, S. Ross TaylorG, James B. Thompson Jr.G, Bernard TissotT, Karl K. TurekianG, Harold C. UreyG, Gerald J. WasserburgG, Dietrich H. WelteT

G Fellow by Goldschmidt Medal
P Fellow by Patterson Medal
SI Fellow by Science Innovation Award
T Fellow by Treibs Medal
U Fellow by Urey Medal

Fellows by last name

A B C D
Philip Abelson
Jess Adkins
Thomas Ahrens
Francis Albarède
Pierre Albrecht
Claude Allègre
Robert Aller
Yuri Amelin
Ariel Anbar
Edward Anders
Robert F. Anderson
Richard Arculus
Nicholas Arndt
Michael Arthur
Yemane Asmerom
Jill Banfield
Miryam Bar-Matthews
Hubert Barnes
Michael Bender
Victoria Bennett
Robert Berner
Thomas Bianchi
James Bischoff
Janne Blichert-Toft
Joel Blum
Jon Blundy
Robert Bodnar
Jan Bottinga
Bernard Bourdon
Samuel Bowring
Edward Boyle
Susan Brantley
Gordon Brown
Kenneth Bruland
Wayne Burnham
Georges Calas
Don Canfield
Elizabeth Canuel
Richard Carlson
Ian Carmichael
William Casey
Sumit Chakraborty
Page Chamberlain
Jérôme Chappellaz
Marc Chaussidon
Catherine Chauvel
Hai Cheng
Daniele Cherniak
Sun-Lin Chung
Robert Clayton
William Compston
Harmon Craig
Willi Dansgaard
Nicolas Dauphas
James Davis
Donald DePaolo
Sylvie Derenne
David Des Marais
Archie Douglas
Patricia Dove
Michael Drake
Zhenhao Duan
Melinda Darby Dyar
E F G H
John Edmond
R. Lawrence Edwards
Geoffrey Eglinton
John Eiler
Harry Elderfield
Timothy Elliott
Steven Emerson
Samuel Epstein
Hans Eugster
Rod Ewing
Kenneth Farley
James Farquhar
Gunter Faure
Yingwei Fei
Guillaume Fiquet
Scott E. Fendorf
William F. Fitzgerald
Marilyn Fogel
Katherine Freeman
Fred Frey
Irving Friedman
Carol Frost
Daniel Frost
William Fyfe
Jérôme Gaillardet
Eric Galimov
Shan Gao
Robert Garrels
Paul Gast
Andrew Gleadow
Bruno Giletti
Sigurður R. Gíslason
Samuel Goldich
Steven L. Goldstein
Jitendra Nath Goswami
Monica M. Grady
Kliti Grice
William Griffin
Timothy L. Grove
Alex Halliday
Gilbert Hanson
Mark Harrison
Stanley Hart
Patrick Hatcher
Erik Hauri
Chris Hawkesworth
Frank Hawthorne
John Hayes
Robert Hazen
John Hedges
Harold Helgeson
George Helz
Janet Hering
Kai-Uwe Hinrichs
Kei Hirose
Marc Hirschmann
Michael Hochella
Jochen Hoefs
T.C. Hoering
Albrecth Hofmann
Heinrich Holland
John Hunt
J K L M
Stein Jacobsen
Bor-ming Jahn
Bjørn Jamtveit
Marc Javoy
Catherine Jeandel
Bill Jenkins
Bo Joergensen
Karen Johannesson
Jean Jouzel
Issac Kaplan
James Kasting
Miriam Kastner
Kimitaka Kawamura
Peter Kelemen
Hans Keppler
Yehoshua Kolodny
Kurt O. Konhauser
Konrad B. Krauskopf
Seth Krishnaswami
Tom Krogh
Lee R. Kump
Mark D. Kurz
Ikuo Kushiro
Devendra Lal
Gert de Lange
Rebecca Lange
Charles Langmuir
Antonio Lasaga
Cindy Lee
Cin-Ty A. Lee
Jan de Leeuw
Shuguang Li
Cong-Qiang Liu
Gunter Lugmair
George W. Luther, III
Boaz Luz
Timothy W. Lyons
Fred Mackenzie
Stephen Macko
Craig Manning
Ho-Kwang Mao
Chris Martens
Bernard Marty
James Mawell
Catherine McCammon
Malcolm McCullogh
Kevin McKeegan
Judith McKenzie
William McDonough
Scott McLennan
Phil Meyers
Klaus Mezger
Walter Michaelis
Jack Middelburg
Frank Millero
J.M. Moldowan
Isabel P. Montañez
Stephen Moorbath
François Morel
John Morse
Bjorn Mysen
N O P Q
Hiroko Nagahara
Kathryn L. Nagy
Alexandra Navrotsky
Alfred Nier
Eric Oelkers
Hans Oeschger
Michael O’Hara
Eiji Ohtani
James O’Neill
Hugh O’Neill
Keith O’Nions
Minoru Ozima
Herbert Palme
Martin Palmer
Richard Pancost
George Parks
Clair Patterson
Adina Paytan
Robert Pepin
Ted Philippi
Terry Plank
Brian Popp
Andrew Putnis
Jay Quade
R S T U
Rob Raiswell
William Reeburgh
Niels Revsbech
John Reynolds
Pascal Richet
Frank Richter
David Rickard
Ted Ringwood
Daniela Rubatto
David Rubie
Roberta Rudnick
Douglas Rumble
Rick Ryerson
Yuji Sano
Peter H. Santschi
Sam Savin
Jean-Guy Schillin
Martin Schoell
Jacques Schott
Stefan Schouten
Jeffrey P. Severinghaus
Terry Seward
Wolfgang Seifert
William Seyfried
Zachary Sharp
Denis Shaw
Nicolas Shackleton
Barbara Sherwood Lollar
Nobumichi Shimizu
Steven Shirey
Everett Shock
William Shotyk
Daniel Sigman
Jaap S. Sinninghe-D.
Bernd Simoneit
John Smith
Susan Solomon
Bhamidipati L.K. Somayajulu
Donald Sparks
Garrison Sposito
Jonathan Stebbins
Holly Stein
Mordechai Stein
Susan Stipp
Edward Stolper
Werner Stumm
Hans Suess
Roger Summons
William Sunda
Dimitri Sverjensky
Mitsunobu Tatsumoto
Hugh Taylor Jr.
S. Ross Taylor
Bo Thamdrup
Mark Thiemens
James Thompson
George Tilton
Bernard Tissot
Igor Tolstikhin
Susan Trumbore
Karl Turekian
Grenville Turner
Harold Urey
V W Y Z
John Valley
Philippe Van Cappellen
David Vaughan
Jan Veizer
John Volkman
F. von Blanckenburg
Karen L. Von Damm
Stuart Wakeham
David Walker
James Walker
Richard Walker
Lynn Walter
Heinrich Wanke
Gerald Wasserburg
John Wasson
E. Bruce Watson
Dominique Weis
Dietrich Welte
George Wetherill
Arthur White
William White
Rolland Wollast
Bernard J. Wood
Jon Woodhead
Fu-Yuan Wu
Derek York
Edward Young
Hisayoshi Yurimoto
Yong-Fei Zheng
G. Alan Zindler
Ernst Zinner

Comments are closed.